You are currently viewing Pakistan ve Hindistan iklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya
Pakistan and India Face Heatwave Because of climate change

Pakistan ve Hindistan iklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya

Pakistan ve Hindistan iklim değişikliği nedeniyle sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya

Bu makale, bir sıcak hava dalgasının iklim değişikliği ile nasıl daha da kötüleştiğini detaylandırıyor. İklim değişikliği, küresel ortalama sıcaklığı artırır ve bu da daha yüksek sıcaklıklara yol açar. Daha yüksek sıcaklıklar, artan hava kirliliğine ve daha fazla karbondioksit ve metan yayan orman yangınlarına yol açabilir.

Isı Dalgası nedir?

Sıcak hava dalgası, genellikle yüksek nemin eşlik ettiği uzun süreli olağandışı sıcak hava dönemidir. Pakistan ve Hindistan’da, iklim değişikliği nedeniyle ısı dalgaları daha yaygın ve daha yoğun hale geliyor.

Bu Dönem boyunca herhangi bir şehir veya ülke normal bir günden daha yüksek bir sıcaklıkla karşı karşıya kalır ve bu Dönem en az 2 günden fazla sürer.
Bugünlerde Hindistan ve Pakistan’daki bazı şehirler bununla karşı karşıya.

Sıcak hava dalgaları, özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve kronik sağlık sorunları olanlar için son derece tehlikeli olabilir. Sıcak bitkinliği ve dehidrasyon, ısı dalgaları sırasında yaygındır ve ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir.

Bir sıcak hava dalgası sırasında güvende kalmak için serin ve nemli kalmak önemlidir. Bol sıvı tüketin (tercihen su veya meyve suyu), yorucu aktivitelerden kaçının ve mümkün olduğunca klimalı ortamlarda kalın. Dışarı çıkmanız gerekiyorsa, kendinizi güneşten korumak için bol giysiler ve şapka giyin.

Baygınlık, baş dönmesi veya mide bulantısı hissetmeye başlarsanız derhal tıbbi yardım alın. Isı dalgaları ölümcül olabilir, ancak bazı basit önlemler alarak kendinizi güvende tutabilirsiniz.

Pakistan ve Hindistan’da Kaydedilen En Sıcak Nisan

Pakistan’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık 53.7 °C ile 28 Mayıs 2017’de Belucistan’ın Turbat kentinde kaydedildi.
Ve Hindistan’da şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklık, 19 Mayıs 2016’da Rajasthan’daki Phalodi’de 51.0 °C’dir.

Ancak şimdi 2022’de bu Sıcak Dalgası sırasında Hindistan ve Pakistan şimdiye kadar kaydedilen en sıcak Nisan ayı ile karşı karşıya.
30 Nisan 2022’de Pakistan’ın Jacobabad adlı bir şehrinde 49°C kaydedildi.
Hindistan’da ise en yüksek sıcaklık 45 °C ile Maharashtra’daki Vidarbha’da kaydedildi.
Ve yine de, bu ilçelerin her ikisi de sıcak bir Mayıs ile karşı karşıya.

Yeni araştırmalar neden iklim değişikliğinin Pakistan ve Hindistan’daki sıcak hava dalgalarının yoğunluğunu kötüleştirebileceğini gösteriyor?

İklim değişikliği nedeniyle dünya ısınırken, yeni araştırmalar Pakistan ve Hindistan’daki sıcak hava dalgalarının daha yoğun hale geleceğini gösteriyor. Nature Climate Change dergisinde yayınlanan bir araştırma, sera gazı emisyonlarının kontrolsüz bir şekilde devam etmesi durumunda Pakistan’daki sıcak hava dalgası günlerinin yaklaşık %50 oranında artabileceğini buldu. Hindistan’da, sıcak hava dalgası günlerinin sayısı yaklaşık %30 artabilir.

Çalışma, Paris Anlaşması tarafından belirlenen hedef olan, sanayi öncesi seviyelerden 1,5 ° C daha sıcak olan bir dünyada ısı dalgalarının görülme sıklığının ne olabileceğini simüle etmek için iklim modellerini kullandı. Modeller, iklim değişikliği olmayan bir dünyaya kıyasla, her iki ülkede de daha sık ve daha uzun süreli sıcak hava dalgalarının olacağını gösterdi.

Bulgular, sera gazı emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için acil eylem ihtiyacının altını çiziyor. Artan sıcaklıklarla birlikte sıcak hava dalgalarının daha yaygın ve yoğun hale gelmesi ve halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturması bekleniyor.

İklim değişikliğinin Pakistan ve Hindistan’daki gelecekteki ısı dalgalarını nasıl etkileyebileceğine dair mevcut tahminler nelerdir?

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 21. yüzyılın sonuna kadar küresel ortalama sıcaklığın 1,5°C artacağını tahmin ediyor. Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak halihazırda aşırı sıcak hava dalgalarıyla karşı karşıya olan Pakistan ve Hindistan üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

Science dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir araştırma, küresel sıcaklıktaki her 1°C’lik artış için Hindistan’da aşırı sıcak hava dalgası riskinin yaklaşık %20 arttığını buldu. Çalışma ayrıca iklim değişikliğinin Hindistan’daki sıcak hava dalgalarının yoğunluğunun 3°C’ye kadar artmasına neden olabileceğini buldu.

2017’de yayınlanan ayrı bir çalışma, iklim değişikliğinin Pakistan’daki sıcak hava dalgalarının sıklığını %50’ye kadar artırabileceğini buldu. Çalışma ayrıca Pakistan’daki sıcak hava dalgalarının yoğunluğunun 2°C’ye kadar artabileceğini buldu.

Her iki çalışma da iklim değişikliğinin hem Pakistan hem de Hindistan’da sıcak hava dalgalarını daha olası ve daha yoğun hale getireceğini tahmin ediyor. Bunun, son yıllarda görülenden daha fazla ölüm ve yıkıma neden olması muhtemeldir.

İklimleri Pakistan ve Hindistan’ınki gibi olursa diğer ülkelerde veya bölgelerde neler olabilir?

İklimleri Pakistan ve Hindistan’ınki gibi olursa, diğer ülke veya bölgelerin bir sıcak hava dalgası yaşama olasılığı vardır. Bunun nedeni, iklim değişikliğinin Dünya’nın ortalama sıcaklığının yükselmesine neden olması ve bu da daha aşırı hava koşullarına yol açabilmesidir. Pakistan ve Hindistan zaten sıcak hava dalgalarıyla karşı karşıyaysa, diğer ülkelerin de yakında aynı şeyi yapması muhtemeldir. Bunun küresel gıda üretimi, insan sağlığı ve refahı üzerinde ciddi bir etkisi olabilir.

Çözüm

Pakistan ve Hindistan, son zamanlardaki sıcak hava dalgasından en çok etkilenen iki ülke. Sıcak hava dalgası iklim değişikliğine bağlanıyor ve her iki ülke de yüksek sıcaklıklarla başa çıkmakta zorlanıyor. Pakistan’da sıcak hava dalgası 1000’den fazla insanın hayatını talep ederken, Hindistan’da ölü sayısı 2.000’in üzerinde. Her iki ülkede de durum vahim ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için bir şeyler yapılması gerektiği açık.

Sıcak Hava Dalgası Sırasında Ne Yapmalıyız ve Kendimizi Korumalıyız?

Isı Dalgası sırasında kendinizi korumak için yapılabilecek birkaç şey var.

Doğrudan Güneş Işığından Kaçının.
Sık Su İçin.
Mümkünse klimalı bir odada kalın.
Kilitli bir arabada herhangi bir Kişi veya Hayvan Bırakmayın.
dışarı çıkarken bol giysiler ve şapka giyin.

Leave a Reply